Gdzie trenować w Katowicach ?

Gdzie trenować w Katowicach?

Mieszkasz w Katowicach, chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną, ale nie wiesz gdzie wykonać swój pierwszy trening? A może potrzebujesz trochę różnorodności i chcesz zmienić dotychczasowe miejsce ćwiczeń? W tym artykule dowiesz się gdzie trenować w Katowicach.  Zanim jednak przejdę do sedna chciałem powiedzieć kilka słów, które być może zmotywują Cię do podjęcia korzystnych działań na rzecz swojego ciała.

Aktywność fizyczna to fundament zdrowia i kluczowy element profilaktyki wielu chorób. W najnowszej piramidzie zdrowia akredytowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)  wysiłek fizyczny został uwzględniony jako podstawowe ogniwo zapewniające dobre samopoczucie oraz zdrowie. W zależności od naszych upodobań możemy wybrać różne rodzaje aktywności fizycznej np. bieganie, jazdę na rowerze, piłkę nożną, siatkówkę. Jednak w kontekście zmian sylwetkowych oraz symetrycznego wzmacniania poszczególnych grup mięśniowych, najlepszym rozwiązaniem będzie trening oporowy, w którym  używa się obciążenia dodatkowego (hantle, kettlebelle, taśmy thera band itp.) lub masy własnego ciała (pompki, przysiady, wykroki, podciąganie itp.).

Gdzie taki trening możemy wykonywać? Poniżej postaram się, krótko scharakteryzować dostępne miejsca, w których skutecznie wykonamy taki trening samodzielnie lub z pomocą trenerów personalnych/instruktorów.

Trening w domu

Niewątpliwie największym plusem tego rozwiązania jest komfort związany z brakiem przemieszczania, co dla niektórych będzie sporą oszczędnością czasu. Z drugiej strony może tutaj wystąpić wiele ograniczeń tj. brak odpowiedniej przestrzeni do ćwiczeń oraz niedostateczna ilość przyborów treningowych. W przypadku, gdy ktoś mieszka z rodziną lub ma małe dzieci, może się okazać, że niestety nie będzie możliwe odizolowanie się od pozostałych domowników i wykonanie porządnego treningu.

Trening w siłowniach na powietrzu (fitness outdoor)

Owe siłownie to miejsca stworzone z myślą o treningu na świeżym powietrzu. W przeciągu ostatnich lat na terenie większości Katowickich dzielnic powstało kilkadziesiąt takich stref.  W wyposażeniu znajdują się m.in. maszyny do treningu różnych partii ciała, drążki, drabinki czy poręcze. Największą zaletą stref outdoor jest możliwość wykonania treningu na świeżym powietrzu, bez uiszczania żadnych opłat. Do minusów niewątpliwie zaliczamy uzależnienie trenującego od pogody oraz pory roku. W okresie zimowym oraz w niesprzyjających warunkach atmosferycznych tj. deszcz, niska temperatura, a także skrajnie wysoka temperatura wykonanie jednostki treningowej będzie niemożliwe bądź najzwyczajniej niekomfortowe.

Trening w klubie crossfitowym

W Katowicach i okolicach znajduje się kilka klubów cross fit. Jest to dobra opcja dla osób, które chcą wziąć udział w zorganizowanych zajęciach opierających się na połączeniu  gimnastyki, dźwigania ciężarów oraz kalisteniki. Przy zakupie karnetów typu open w czasie wolnym od treningów zorganizowanych można samodzielnie trenować przy użyciu dostępnego sprzętu. Głównymi zaletami w tym przypadku jest prowadzenie zajęć przez wykwalifikowaną kadrę instruktorską oraz możliwość korzystania z infrastruktury obiektu (szatnie, prysznice, parking).  Należy jednak pamiętać, że treningi typu cross fit należą do bardzo wymagających – występuje tutaj połączenie takich cech motorycznych takich jak wytrzymałość oraz siła, co dla niektórych może stanowić nie lada wyzwanie. Swoisty charakter treningów w grupie powoduje, że pojawia się także element rywalizacji, co dla jednych może być stymulantem, zaś dla innych czynnikiem demotywującym.

Trening w małych lokalnych klubach fitness/siłowniach

W Katowicach funkcjonuje wiele mniejszych klubów fitness i siłowni, w których możemy uczestniczyć w zorganizowanych zajęciach fitness (np. tabata, zumba, aerobic, pilates, joga, step) lub trenować samodzielnie przy użyciu maszyn, wolnych ciężarów oraz innych przyborów treningowych. Plusem korzystania z takich miejsc jest na pewno bardziej kameralna atmosfera niż w przypadku dużych siłowni.  Wadami zaś może być ograniczona dostępność do różnorodnego i nowoczesnego sprzętu treningowego oraz słabiej rozwinięta infrastruktura – mniejsze szatnie, małe sale, a czasem nawet brak wyznaczonych miejsc parkingowych.

Trening w siłowniach sieciowych/dużych fitness centrach

Na terenie Katowic w ciągu ostatnich kilku lat powstało wiele dużych siłowni, które często należą do polskich lub zagranicznych sieci. Miejsca te charakteryzują się znakomitym wyposażeniem, dużą przestrzenią treningową, atrakcyjnymi promocjami oraz świetnie rozwiniętym zapleczem infrastrukturalnym. Częstokroć obiekty te są otarte 24h na dobę, co umożliwia trening w dowolnie odpowiadającej nam godzinie. W większości przypadków kupując karnet mamy też otwarty dostęp do zorganizowanych zajęć fitness oraz dodatkowych atrakcji np. sauny lub strefy treningowych tylko dla kobiet. Jeśli zdecydujemy się trenować w strefach otwartych możemy również zakupić treningi personalne prowadzone przez trenerów zatrudnianych przez daną siłownię. W niektórych obiektach można także trenować ze swoim prywatnym trenerem. Oprócz olbrzymiej ilości zalet trzeba też wspomnieć o minusach, a jednym z nich jest znaczący przepływ ludzi, co u niektórych może powodować dyskomfort. Należy również pamiętać, iż w godzinach szczytu tj.17.00-20.00  obiekty te mogą być mocno obłożone. 

Podsumowanie

Mam nadzieję, że powyższa charakterystyka miejsc treningowych w Katowicach będzie pomocna i ułatwi Ci podjęcie decyzji. Na koniec chciałem zaznaczyć, że niezależnie od miejsca, które wybierzesz niezmiernie ważna jest wiedza treningowa. Trening musi być odpowiednio rozplanowany. Powinien także uwzględniać: objętość, intensywność, tempo oraz rodzaj kształtowanych cech motorycznych. Jeśli nie jesteś pewny czy wykonujesz dobrze dane ćwiczenia bądź nie wiesz jaki program treningowy wybrać, poszukaj w swojej okolicy dobrego trenera personalnego, które indywidualne podejście pomoże Ci osiągnąć  wyznaczone cele. Jeśli z jakichś powodów czujesz, że nie chcesz pracować z trenerem personalnym to szukaj wiedzy treningowej  w sprawdzonych źródłach, opartych na rzetelnych fundamentach.

Trener personalny. Doktorant AWF Katowice w katedrze nauk fizjologiczno-medycznych. 

Udostępnij

Polecane

dziewczyny wykonujące rozgrzewkę
Trening
Adam Rzetecki

Rozgrzewka przed treningiem (WIDEO)

Rozgrzewka jest wstępną częścią treningu, która ma za zadanie przygotować nasze ciało i umysł do głównych ćwiczeń w danej jednostce treningowej. Wiele osób często pomija

Więcej »
Monohydrat kreatyny z miarką w środku.
Suplementacja
Adam Rzetecki

#1 Sprawdzone suplementy – KREATYNA

  Kreatyna jest jednym z najpopularniejszych, a zarazem najlepiej zbadanych suplementów diety. Tysiące przeprowadzonych badań potwierdziły skuteczność tego związku w poprawie zdolności wysiłkowych. Wiele prestiżowych

Więcej »