Rozpoczynając swoją przygodę z siłownią należy pamiętać, że oprócz chęci, motywacji i samozaparcia równie ważne jest świadome podejście do procesu kształtowania sylwetki. Jednym z podstawowych elementów jest dobranie odpowiedniego planu treningowego. W zależności od tego, jakie efekty chcesz osiągnąć, masz do wyboru kilka rodzajów aktywności fizycznej. Dzisiaj wyjaśnię Ci czym jest trening typu FBW i SPLIT, jakie efekty dzięki nim możesz osiągnąć, oraz podpowiem, który z nich będzie odpowiedniejszy dla Ciebie.
Trening FBW i SPLIT – najważniejsze informacje
Zacznijmy od krótkiego objaśnienia obu terminów.
- Trening FBW (full body workout) polega na wykonywaniu ćwiczeń, które w jednej jednostce treningowej obejmują wszystkie główne partie mięśniowe.Trening ten pomoże kompleksowo wzmocnić całe ciało.
- SPLIT to odmiana treningu, w którym trenujemy tylko wybrane partie mięśniowe w czasie poszczególnych jednostek treningowych (zazwyczaj 2-3 partie). Stosując ten trening możemy zaakcentować różne części mięśni w obrębie tej samej grupy mięśniowej.
Na początku Twojej przygody z aktywnością fizyczną odpowiedniejszy może okazać się trening FBW. Zakładając, że uczęszczasz na siłownię trzy razy w tygodniu, każda partia mięśniowa będzie stymulowana podczas każdego treningu. Jeśli z jakiś przyczyn wykonasz tylko dwa z trzech treningów w danym tygodniu, strata treningowa będzie mniejsza – wciąż bowiem masz na koncie dwukrotną stymulację każdej grupy mięśniowej w skali tygodnia.
W przypadku treningu SPLIT wykonywanego trzy razy w tygodniu, poszczególne partie będą bodźcowane tylko raz na tydzień. Wskazana częstotliwość pobudzania mięśni będzie stanowić tutaj istotny czynnik rozwoju masy mięśniowej. Jeśli ominiesz jeden trening w danym tygodniu, strata treningowa będzie zdecydowanie większa – niektóre grupy mięśniowe mogą w ogóle nie być aktywowane w danym tygodniu.
Czy SPLIT może być skutecznym narzędziem do rozwoju sylwetki?
Odpowiedź brzmi TAK. Trening SPLIT będzie korzystny zwłaszcza u osób, które są zaawansowane, a ich plan obejmuje 4 lub więcej jednostek treningowych w tygodniu. Korzyścią jest tutaj na pewno możliwość poświęcenia 100 % uwagi na konkretnej grupie mięśniowej. Pozwoli to trenować ją w sposób bardziej kompletny i z uwzględnieniem słabych stron owej grupy.
Czy to oznacza, że FBW jest tylko dla początkujących?
Oczywiście NIE. Osoby zaawansowane czy nawet zawodnicy sportów sylwetkowych mogą z powodzeniem stosować tę odmianę treningu i notować progres. Warto też wspomnieć, że zarówno SPLIT jak i FBW można stosować wymiennie jako przełamanie swoistej stagnacji treningowej i urozmaicenie naszej przygody z siłownią.
Dodam, jeszcze, że istnieje wiele innych skutecznych odmian treningów jak np. upper/lower body, push/pull, push/pull/legs, jednak ich omówieniu poświęcę osobny artykuł.
Jaki plan treningowy wybrać?
Dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z siłownią, z dużą dozą prawdopodobieństwa FBW sprawdzi się lepiej. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, który z wymienionych typów treningów jest lepszy. Zawsze należy spojrzeć na trenującego indywidualnie i dobrać do niego odpowiedni plan, który uwzględnia wszystkie okoliczności.
Zarówno plan treningowy FBW jak i SPLIT może okazać się nieskuteczny. Musimy brać pod uwagę możliwości techniczne ćwiczącego, ilość czasu, jaki chcemy przeznaczyć na trening czy też odpowiedni sposób progresji poszczególnych ćwiczeń. Jeśli nie czujesz się w tej materii kompetentny, warto skorzystać z usług dobrego trenera personalnego, dzięki czemu czas wygospodarowany na trening będzie efektywnie wykorzystany.
A jeśli chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z siłownią i nie wiesz, na który rodzaj treningu się zdecydować, skontaktuj się ze mną. Razem na pewno wybierzemy najskuteczniejszy program dostosowany do twoich indywidualnych potrzeb i możliwości.