Zdrowe produkty w diecie cz.1

Zdrowe produkty w diecie

Jesteś tym co jesz 😊 Zapewne każdy z nas słyszał to powiedzenie i należy stwierdzić, że jest w nim sporo prawdy. Jedzenie stanowi niezbędny element naszego życia, dzięki któremu dostarczamy organizmowi energię oraz wszelkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania witaminy i minerały. Odpowiednio zbilansowana dieta jest fundamentem zdrowia i może stanowić profilaktykę wielu powszechnych chorób. Z drugiej strony spożywanie wysoko przetworzonych produktów i nadwyżka kaloryczna mogą bezpośrednio przyczyniać się do wielu schorzeń takich jak: otyłość czy też cukrzyca typu II. Z tego artykułu dowiesz się jakie produkty i dlaczego znajdują się na szczycie listy najzdrowszego jedzenia.

Kiwi

Pod względem popularności kiwi niestety ustępuje bardziej rozpowszechnionym owocom, a szkoda… Jest to niezwykle bogaty w witaminy owoc. Zawiera więcej witaminy C, A, K i błonnika niż pomarańcze, banany, truskawki i jagody ! Jest również bogatym źródłem luteiny
i zeaksantyny, które wpływają pozytywnie na jakość widzenia. Ponadto w kiwi znajdziemy także wiele cennych minerałów jak np. potas i miedź. Warto podkreślić, że spożycie jednego kiwi dziennie w pełni pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. W jednym z badań przez 4 tygodnie osoby dorosłe ze stwierdzonymi problemami ze snem spożywały 2 sztuki kiwi przed spaniem. Zaobserwowano, że istotnie polepszyła się jakość oraz długość ich snu. Badania potwierdzają również, że kiwi ma duży potencjał antyoksydacyjny, a spożywanie bezpośrednio samego owocu jest skuteczniejsze niż stosowanie równoważnej suplementacji witaminą C.

Jaja

Kolejny top produkt jest pochodzenia zwierzęcego, a mowa o jajkach. Swój kolor żółtko zawdzięcza barwnikom tzw. karotenoidom, które korzystnie wpływają m.in. na stan skóry oraz oczy. Jaja stanowią bogate źródło witamin rozpuszczalnych w tłuszczach tj. ADEK oraz witamin z grupy B, w tym często niedoborowej B12. Unikatowym względem innych produktów spożywczych jest wysoka zawartość fosfolipidów w jajach. Są one istotnym składnikiem błon komórkowych oraz wywierają korzystny wpływ na układ krążeniowy i nerwowy. Dostarczenie tych związków z dietą może zapobiegać występowaniu miażdżycy. Należy pamiętać, że przy zakupie jajek trzeba kierować się jakością, a ją znajdziemy u mniejszych rolników oraz w prywatnych gospodarstwach, gdzie kury żyją na wolnym wybiegu i są karmione dobrymi produktami. Te składowe gwarantują najwyższą jakość i smak jaj !

Płatki owsiane

Na półkach sklepowych zazwyczaj rzucają się w oczy duże paczki dosładzanych
i fortyfikowanych płatków zbożowych. Tego rodzaju produkty specjalnie zawierają dodatki witamin, żeby producenci mogli zamieścić na opakowaniu jakąkolwiek pozytywną informacje żywieniową. Zamiast tych wyrobów najlepiej wybrać kilkukrotnie tańszą i zdrowszą alternatywę, którą są płatki owsiane. Przede wszystkim zawierają dużą ilość błonnika, który stymuluje pracę jelit i tym samym zapewnia odpowiednie funkcjonowanie całego przewodu pokarmowego. Dzięki optymalnej zawartości węglowodanów złożonych oraz wspomnianego wcześniej błonnika płatki wpływają na stabilizację poziomu cukru we krwi. Oczywiście trzeba wspomnieć, że znajdziemy w nich również spore ilości minerałów m.in. cynk i magnez, a te przyczyniają się do polepszenia kondycji zarówno skóry, włosów, paznokci, ale również wspomagają pracę mięśni.

Kurkuma

Następny superfood to kurkuma, czyli roślina z rodziny imbirowatych uprawiana głównie w południowo wschodniej Azji. Stosowana jest głównie jako jedna z podstawowych orientalnych przypraw oraz naturalny barwnik spożywczy. Spośród wielu korzystnych związków zawartych w kurkumie, to kurkumina wykazuje działanie najsilniejsze. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że kurkumina jest silnym przeciwutleniaczem. Sprzyja zachowaniu równowagi prooksydacyjno-antyoksydacyjnej broniąc tym samym nasz organizm przed niekorzystnym działaniem związanym z nadmiarem wolnych rodników. Wykazano również jej działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Przeprowadzone badania wskazują na korzystne działanie prewencyjne kurkuminy przypadku schorzeń neurodegeneracyjnych tj. choroba Parkinsona oraz choroba Alzheimera. Ponadto zwraca się też uwagę na potencjalne działanie przeciwnowotworowe tego związku. Co ciekawe korzystając z przypraw warto łączyć kurkumę z pieprzem, albowiem piperyna zawarta w pieprzu potęguje działanie bioaktywnej kurkuminy.

Nasiona Chia

Ostatnim produktem w niniejszym zestawieniu są nasiona chia, czyli szałwia hiszpańska. Wyglądem przypominają bardziej znane na polskim rynku nasiona lnu. Są to małe, owalne
i płaskie ziarenka o zabarwieniu czarnym. Szałwia hiszpańska ma wyjątkowy skład mineralny. Na wyróżnienie zasługuje tutaj ilość wapnia i fosforu, które przyczyniają się do prawidłowej budowy i funkcjonowania kości. Na 100 gramów produktu zawiera więcej wapnia niż mleko ! Nasiona te stanowią także bogate źródło rozpuszczalnego błonnika w postaci pektyn, a ten uefektywnia pracę jelit. Ponadto znajdziemy w tej roślinie również sporo wartościowych dla naszego zdrowia kwasów omega 3. Badania przeprowadzone na ludziach udowadniają, iż regularne spożywanie naczyń poprawia profil lipidowy krwi. Zaobserwowano zmniejszenie poziomu cholesterolu całkowitego, obniżenie frakcji VLDL oraz podwyższenie tzw. „dobrego cholesterolu” – HDL. Inne badanie potwierdza, że włączenie nasion chia do diety będzie skutkowało degresją poziomu białka ostrej fazy CRP, które jest bezpośrednim markerem stanów zapalnych w naszym organizmie.

Bonus

Wszystkie wymienione powyżej produkty można połączyć i przygotować posiłek, który będzie prawdziwą bombą witaminową. Wystarczy dokładnie wymieszać 100 gramów płatków owsianych z 3 jajkami i dodatkiem łyżeczki kurkumy. Następnie wrzucić składniki na rozgrzaną patelnię i obsmażyć z obu stron tak, aby powstał omlet. Teraz wystarczy pokroić jedno kiwi, dodać na wierzch omleta i posypać jedną łyżeczką nasion chia. Włączenie tego posiłku na stałe do naszego jadłospisu przyniesie nam na pewno wiele korzyści zdrowotnych i urozmaici naszą kuchnię.

Trener personalny. Doktorant AWF Katowice w katedrze nauk fizjologiczno-medycznych. 

Udostępnij

Polecane

dziewczyny wykonujące rozgrzewkę
Trening
Adam Rzetecki

Rozgrzewka przed treningiem (WIDEO)

Rozgrzewka jest wstępną częścią treningu, która ma za zadanie przygotować nasze ciało i umysł do głównych ćwiczeń w danej jednostce treningowej. Wiele osób często pomija

Więcej »
Monohydrat kreatyny z miarką w środku.
Suplementacja
Adam Rzetecki

#1 Sprawdzone suplementy – KREATYNA

  Kreatyna jest jednym z najpopularniejszych, a zarazem najlepiej zbadanych suplementów diety. Tysiące przeprowadzonych badań potwierdziły skuteczność tego związku w poprawie zdolności wysiłkowych. Wiele prestiżowych

Więcej »