Odchudzanie – fundamentalne zasady

odchudzanie - fundamentalne zasady

Odchudzanie to słowo, które nader często rozbrzmiewa w ustach Polaków. Największą motywację mamy zazwyczaj na początku nowego roku lub kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem wakacyjnym. Lubimy skrajności, więc często na początku naszej drogi wdrażamy rygorystyczny plan ćwiczeń i dietę, natomiast z upływem czasu pozwalamy sobie na co raz więcej odstępstw, aż w końcu znajdujemy się w początkowym punkcie. W tym artykule chciałem przedstawić Ci moje spojrzenie na proces odchudzania. Postaram się w możliwie przystępny sposób omówić cztery fundamentalne zasady dzięki, którym możesz efektywnie zaplanować i przeprowadzić redukcję masy tłuszczowej ciała.

 Zdefiniuj jasno i konkretnie swój cel i potrzebę

      Pierwsza zasada związana jest z naszym podejściem do odchudzania. Najważniejsze jest abyś skończył lub skończyła szukać odwiecznej motywacji. „Zmotywuj się do działania” – tego typu hasło powinno być zdelegalizowane. Istotne abyś odpowiedział/a sobie na pytanie: dlaczego tak naprawdę chcesz schudnąć i jak dzięki temu zmieni się Twoje dotychczasowe życie? Zidentyfikuj jasno i klarownie swój cel i potrzebę. Pamiętaj aby odrzucić hasła motywacyjne i wprowadzić dyscyplinę, bo właśnie to będzie warunkowało Twój sukces. Odchudzanie to ciężka praca wymagająca samozaparcia, dlatego musisz konsekwentnie realizować założony plan, a nie tracić czas na poszukiwanie weny do pracy.

Bądź cierpliwy

      Drugą zasadą jest pogodzenie się z tym, że nie ma drogi na skróty. Badania naukowe potwierdzają, że można schudnąć od 0,5 do 1 kg na tydzień. Jeżeli chcesz schudnąć 10 kilogramów, musisz wiedzieć, że ten proces będzie trwał średnio od 10 do 20 tygodni.

      Niestety ludzie wciąż szukają rozwiązań, które w krótkim czasie pozwolą im osiągnąć imponujące efekty. Zaczynają eksperymentować z różnymi dietami: sokową, warzywną, tysiąc kalorii, kopenchadzką itd. Zmieniają nawyki żywieniowe, w krótkim czasie zrzucają 4-6 kg, po czym zadowoleni wracają do swojego dotychczasowego stylu żywienia i przybierają ponownie to co stracili razem z nadwyżką. W czasie takiej diety nie następuje magiczne oczyszczenie organizmu, lecz jedynie pozbycie się części wody, glikogenu i treści jelitowej. Ponadto istnieje duże zagrożenie naruszenia równowagi hormonalnej organizmu.

     Jaką więc dietę wybrać? Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: czy mogę odżywiać się w ten sposób do końca życia? Jeżeli odpowiedź będzie twierdząca to znaczy, że jesteś na dobrej drodze.

Zadbaj o deficyt kaloryczny

      Trzecia zasada dotyczy podaży energetycznej w ciągu doby. Kluczową zasadą w trakcie odchudzania jest dostarczenie organizmowi mniejszej ilości energii (kilokalorii) w ciągu doby, niż wydatkujemy. Jeżeli Twoje uśrednione zapotrzebowanie kaloryczne obejmujące aktywność fizyczną wynosi np. 2500 kcal to powinieneś lub powinnaś spożyć 250-500 kcal mniej każdego dnia, aby następowała redukcja masy tłuszczowej. Zatem spójrz na swoje posiłki i napoje oraz skrupulatnie policz, ile przyjmujesz energii w ciągu doby w stosunku do tego co wydatkujesz.

Dobierz odpowiednią dietę i aktywność fizyczną

      Ostatnią  zasadą jest odpowiedni dobór diety oraz aktywności fizycznej. Twój sposób odżywiania musi uwzględniać nie tylko ilość dostarczanych kalorii (tzw. podaż energetyczną), ale także  nietolerancje/alergie pokarmowe oraz skalę satysfakcji z posiłku. W dietach redukcyjnych na ogół zmniejsza się zawartość węglowodanów, zwiększa zaś ilość błonnika i białka. Nie można jednak wszystkiego przyjmować bezkrytycznie, ponieważ każda osoba to indywidualna jednostka. Sposób odżywiania musi zostać opracowany z uwzględnieniem jednostkowych uwarunkowań i potrzeb.

       Niezmiernie ważnym elementem wspomagającym proces odchudzania jest również wysiłek fizyczny. Dzięki odpowiednio zaplanowanej aktywności fizycznej możemy zwiększyć w relatywnie łatwy sposób deficyt kaloryczny, co usprawni proces redukcji masy tłuszczowej ciała. Z drugiej strony właściwy trening będzie niezbędny do ukształtowania pożądanej sylwetki.

Podsumowanie

        Musisz pamiętać, że proces odchudzania zaczyna się w Twojej głowie. Musisz naprawdę chcieć schudnąć i każdego dnia wytrwale pracować nad swoją zmianą. Niezbędne będzie również dopasowanie optymalnej diety oraz treningów.

       Na koniec chciałbym podzielić się z Tobą również moją ostatnią refleksją na temat korzystania z szeroko pojętych usług z branży wellness. Trenerzy, dietetycy i inni specjaliści są osobami, które mają za zadanie ukierunkować Twój wysiłek, tak aby był on możliwie jak najbardziej efektywny. Jednak to czy schudniesz i osiągniesz założony cel będzie w największej mierze zależało od Ciebie. 

      A jeśli chciałbyś skorzystać z usług profesjonalnego trenera personalnego, który nie tylko dobierze Ci odpowiednie ćwiczenia, ale także rozpisze zbilansowany plan dietetyczny – sprawdź moją ofertę!

Trener personalny. Doktorant AWF Katowice w katedrze nauk fizjologiczno-medycznych. 

Udostępnij

Polecane

dziewczyny wykonujące rozgrzewkę
Trening
Adam Rzetecki

Rozgrzewka przed treningiem (WIDEO)

Rozgrzewka jest wstępną częścią treningu, która ma za zadanie przygotować nasze ciało i umysł do głównych ćwiczeń w danej jednostce treningowej. Wiele osób często pomija

Więcej »
Monohydrat kreatyny z miarką w środku.
Suplementacja
Adam Rzetecki

#1 Sprawdzone suplementy – KREATYNA

  Kreatyna jest jednym z najpopularniejszych, a zarazem najlepiej zbadanych suplementów diety. Tysiące przeprowadzonych badań potwierdziły skuteczność tego związku w poprawie zdolności wysiłkowych. Wiele prestiżowych

Więcej »