Morsowanie – teoria i praktyka

Morsowanie - teoria i praktyka

Obecnie możemy wyróżnić co najmniej kilkaset lub nawet więcej rodzajów aktywności fizycznej. Z powodu sytuacji epidemiologicznej dostęp do miejsc treningowych takich jak siłownie czy baseny został utrudniony w związku z czym popularność zyskały mniej konwencjonalne rodzaje aktywnego spędzania czasu. Aktualnie jednym z najbardziej znanych każdemu jest MORSOWANIE.

Co to jest morsowanie  ?

Morsowanie (eng. winter swimming) możemy zdefiniować, jako krótkotrwałe zanurzenie lub kąpiel w jeziorze, rzece lub innym zbiorniku wodnym. Odbywa się ono w okresie zimowym, aczkolwiek można też podejmować tę aktywność późną jesienią lub wczesną wiosną jeśli temperatura jest relatywnie niska jak na te pory roku. Temperatura wody wynosi zazwyczaj do kilku stopni Celsjusza, a nie rzadko zaledwie tylko odrobinę przekracza 0 stopni.

Fizjologia morsowania

Zetknięcie z lodowatą wodą możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszy trwa do około 3-5 minut. Następuje tutaj zwężenie obwodowych naczyń krwionośnych i centralizacja krążenia tj. krew przechodzi z płycej położonych tkanek do tych, które znajdują się głębiej. Możemy zaobserwować przyspieszoną akcję serca, wzmożony oddech, wzrost ciśnienia tętniczego
oraz napięcie mięśni. Drugi etap charakteryzuje się reperfuzją, czyli dopływem zwiększonej ilości krwi do tkanek, które uprzednio były niedokrwione. Towarzyszy temu często poczucie ciepła, uspokojenie oddechu oraz zwolnienie akcji serca. Faza ta utrzymuje się do około 10-15 minuty, po czym następuje powrót do pierwszego etapu.

Zalety morsowania

Zwiększenie odporności to zbyt pochopne stwierdzenie, natomiast badania pokazują, że osoby, które regularnie morsują mają zwiększony subiektywny próg tolerancji na zimno. Takie zjawisko związane jest z polepszeniem termogenezy oraz usprawnieniem układu krążenia. Drugą korzyścią jest potencjalne zwiększenie aktywności komórkowych mechanizmów obronnych, które likwidują nadmierną ilość wolnych rodników. Warto podkreślić, że stres oksydacyjny, czyli zbyt duża obecność wolnych rodników sprzyja wielu chorobom, a także może przyspieszać proces starzenia organizmu. Kolejną zaletą jest obniżenie poziomu cytokin prozapalnych w naszym organizmie, w związku z czym osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne mogą odczuwać uporczywe symptomy znacząco lżej. Należy wspomnieć, że zetknięcie ze stresorem w postaci zimnej wody przyczynia się do chwilowego wzrostu adrenaliny i noradrenaliny, które uśmierzają ból, a także przyczyniają się do sprawniejszego wytwarzania energii celem utrzymania temperatury ciała. Na koniec trzeba dodać, że badania potwierdzają, iż osoby morsujące mają po prostu lepsze samopoczucie psychofizyczne, co w obecnych czasach jest dużą korzyścią.

Jak zacząć ?

Najprościej jest znaleźć grupę doświadczonych morsów w swojej okolicy i dołączyć do nich. Osoby doświadczone na pewno chętnie wtajemniczą nas w morsowanie oraz przekażą niezbędne informacje dla początkujących. Jeśli nie masz w pobliżu siebie nikogo, kto morsuje, bądź po prostu chcesz wiedzieć jak wygląda morsowanie od strony praktycznej, to po krótce postaram się przekazać Ci najbardziej istotne instrukcje. Po pierwsze należy zaopatrzyć się w następujące rzeczy: ręcznik, kąpielówki, rękawiczki, czapka, buty do wody, termos z ciepłą herbatą. Przed wejściem do wody należy wykonać rozgrzewkę (ok.7-10 minut) w celu przygotowania układu krążeniowo-oddechowego do wzmożonej pracy. Po jej wykonaniu zdejmujemy odzienie wierzchnie i wchodzimy do wody stopniowo zanurzając ciało aż do wysokości klatki piersiowej. Na początku swojej przygody lepiej trzymać dłonie nad wodą. Zostajemy w wodzie do póki czujemy się względnie komfortowo. To nie są zawody tylko forma rekreacji, zatem jeśli poczujemy np. bardzo silne dreszcze, zbyt intensywne drżenie ciała, bądź po prostu duży niepokój wewnętrzny do należy niezwłocznie opuścić wodę. Po wyjściu na brzeg od razu wycieramy się ręcznikiem i ubieramy. Polecam tę część wykonać możliwie szybko. Po osuszeniu i przebraniu najlepiej udać się do ciepłego pomieszczenia lub samochodu napić się ciepłej herbaty i wrócić do domu. Jeśli zaś chodzi o czas wejścia do wody to zazwyczaj praktykuje się dwa krótsze wejścia, bądź jedno dłuższe. Wszystko zależy od tego w jakim wariancie morsowania czujemy się swobodniej.

Przeciwskazania

Koniecznie należy wspomnieć w jakich przypadkach nie wolno morsować. Wszelkie jednostki chorobowe związane z układem krążeniowo-oddechowym,  choroby serca, czy też nadciśnienie tętnicze itp. są podstawowymi przeciwskazaniami jeśli chodzi o morsowanie. Nie powinno się również podejmować próby kąpieli w zimnej wodzie jeśli aktualnie mamy infekcję lub jesteśmy osłabieni. Ponadto w przypadku, gdy przewlekle cierpimy na daną chorobę to należy skonsultować się w kwestii dopuszczalności morsowania z lekarzem specjalistą.

Jeśli chcesz zobaczyć nagrania video z morsowania oraz dowiedzieć się nieco więcej o morsowaniu to zobacz mój filmik na YouTubie:

Trener personalny. Doktorant AWF Katowice w katedrze nauk fizjologiczno-medycznych. 

Udostępnij

Polecane

dziewczyny wykonujące rozgrzewkę
Trening
Adam Rzetecki

Rozgrzewka przed treningiem (WIDEO)

Rozgrzewka jest wstępną częścią treningu, która ma za zadanie przygotować nasze ciało i umysł do głównych ćwiczeń w danej jednostce treningowej. Wiele osób często pomija

Więcej »
Monohydrat kreatyny z miarką w środku.
Suplementacja
Adam Rzetecki

#1 Sprawdzone suplementy – KREATYNA

  Kreatyna jest jednym z najpopularniejszych, a zarazem najlepiej zbadanych suplementów diety. Tysiące przeprowadzonych badań potwierdziły skuteczność tego związku w poprawie zdolności wysiłkowych. Wiele prestiżowych

Więcej »