Jak utrzymać formę przez Święta ?

Jak utrzymać formę przez święta

Święta to czas, w którym różnorodność potraw i rodzinna atmosfera sprawiają, że jesteśmy skłonni do dostarczenia naszemu organizmowi rażącej nadwyżki kalorycznej. Wiele osób zaraz po świątecznym okresie miewa wyrzuty sumienia, gdy okazuje się, że waga wskazuje dodatkowe kilogramy… Co zrobić, aby do tego nie dopuścić i zadbać o okraszoną ciężkim wysiłkiem formę? W tym artykule przedstawię kilka prostych i skutecznych porad, jak utrzymać formę przez święta, dzięki którym wasze sylwetki pozostaną fit!


#1 Tip – Degustuj zamiast się objadać

Weź mniejszy talerzyk i nakładaj małe porcję. Lepiej zjeść przy świątecznym stole kilka mniejszych porcji, niż w jednym czasie najeść się do syta i czuć się ociężałym. Dzięki takiemu zabiegowi, gdy do ośrodka sytości w naszym organizmie dotrze informacja o braku potrzeby poszukiwania jedzenia, ilość spożytych kalorii będzie mniejsza.

# Tip 2 – Delektuj się jedzeniem

Spróbuj przeżuwać dostarczony pokarm dokładniej. Jest to trik, który stosowali żołnierze w czasie II wojny światowej. Jak wiadomo racje żywnościowe były na froncie ograniczone. Z książki „Kompania Braci” można dowiedzieć się, iż byli w stanie przeżuwać pokarm kilkadziesiąt razy i dzięki temu czuli się bardziej  najedzeni, niż miałoby to miejsce w przypadku łapczywego zajadania się. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest lepsze trawienie przyjmowanego pokarmu.

# Tip 3 – Pij dużo wody

Zwiększenie ilości wypijanej wody będzie ograniczało apetyt. Woda wypełnia żołądek, w związku z czym w prosty sposób ograniczymy naszą chęć do objadania się. Odniesiesz przy tym również korzyści zdrowotne i usprawnisz procesy metaboliczne zachodzące w naszym organizmie. Obserwacje wskazują, że w momencie odczuwania silnego głodu szczególnie wypijanie wody gazowanej wpływa na zahamowanie apetytu. Więcej informacji o nawodnieniu znajdziesz w moim filmiku na YouTube – https://www.youtube.com/watch?v=fEx6ba_dO5c&t=108s

# Tip 4 – Zwiększ spontaniczną aktywność fizyczną

Mówiąc o spontanicznej aktywności fizycznej mam na myśli czynności wykonywane w ciągu dnia, które nie są rozpisaną i szczegółowo zaplanowaną formą treningu tj. chodzenie po domu, robienie porządków, wyjście do sklepu po bułki, wiercenie się w fotelu itd. Owe czynności są niedoceniane, a mogą wygenerować deficyt kaloryczny w ciągu dnia co w konsekwencji będzie sprzyjać utracie zbędnych kilogramów. Zatem postarajmy się zwiększyć ilość wykonywanych czynności w czasie Świąt. Zatem polecam często wstawać od stołu, pomóc przy rozdawaniu prezentów lub wyjść na spacer.

Już wiesz, jak w łatwy sposób możesz utrzymać formę przez Święta. A jeśli chciałbyś po okresie błogiego odpoczynku zadbać o swoją kondycję i zapisać się treningi personalne, koniecznie sprawdź moją ofertę! 

Trener personalny. Doktorant AWF Katowice w katedrze nauk fizjologiczno-medycznych. 

Udostępnij

Polecane

dziewczyny wykonujące rozgrzewkę
Trening
Adam Rzetecki

Rozgrzewka przed treningiem (WIDEO)

Rozgrzewka jest wstępną częścią treningu, która ma za zadanie przygotować nasze ciało i umysł do głównych ćwiczeń w danej jednostce treningowej. Wiele osób często pomija

Więcej »
Monohydrat kreatyny z miarką w środku.
Suplementacja
Adam Rzetecki

#1 Sprawdzone suplementy – KREATYNA

  Kreatyna jest jednym z najpopularniejszych, a zarazem najlepiej zbadanych suplementów diety. Tysiące przeprowadzonych badań potwierdziły skuteczność tego związku w poprawie zdolności wysiłkowych. Wiele prestiżowych

Więcej »