Zacznijmy od tego, że woda to bardzo istotny element naszego życia. Ponad połowa masy ciała dorosłego człowieka to właśnie woda. Przy jej użyciu zachodzi bardzo wiele procesów metabolicznych w naszym ciele. Jednym słowem – jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
ODWODNIENIE
Odwodnienie organizmu sięgające 1% to spadek wydolności o 10%. Od 2% do 3% odwodnienia to spadek wydolności od 20% do 30%. Natomiast odwodnienie sięgające 10% i więcej to stan, który bezpośrednio zagraża naszemu zdrowiu i wymaga leczenia szpitalnego.
ILE WODY DZIENNIE PIĆ?
Istnieje prosty wzór, który zaakceptowany jest przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), który mówi, że powinno to być 30ml wody na każdy kilogram naszego ciała. Przykładowo, jeśli ważysz 100kg, to powinno się wypijać ok. 3l wody na dzień. Należy jednak pamiętać, że za pomocą pokarmów które spożywamy również się nawadniamy. Warzywa i owoce, w szczególności np. banany i arbuzy dostarczają nam również spore ilości wody.
WYSIŁEK FIZYCZNY – WODA CZY IZOTONIK?
Zacznijmy od tego czym jest izotonik i czym różni się od wody. Jest to płyn, którego stężenie (osmolalność) jest takie samo, jak stężenie płynów ustrojowych w organizmie. Napoje takie, oprócz wody, zawierają także niezbędne minerały i węglowodany, czasem również witaminy. Dzięki temu, że ciśnienie osmotyczne izotoników jest bardzo zbliżone do ciśnienia osmotycznego płynów ustrojowych, napoje te bardzo szybko i skutecznie nawadniają organizm, pozwalają utrzymać odpowiednie stężenie składników mineralnych i węglowodanów w ciele.
Woda jest bardzo szybko wchłaniana, ale nie uzupełnia niedoborów energii.
Średnio podczas jednej godziny wysiłku fizycznego tracimy ok. 1l wody. Bierzemy tutaj pod uwagę np. trening siłowy oporowy (np. na siłowni). W takim wypadku woda w zupełności wystarczy. Izotonik zaleca się spożywać przy wysiłku wytrzymałościowym, takim jak np. biegi czy triathlon.
WODA GAZOWANA CZY NIEGAZOWANA?
Nie ma to większego znaczenia i zależy to od naszych preferencji. Jedna i druga są dobre. Natomiast warto pamiętać o tym, że woda gazowana wywiera efekt nacisku na ściany naszego przewodu pokarmowego, co może nie być najbardziej komfortowym uczuciem podczas wysiłku fizycznego.
WARTO PAMIĘTAĆ
Nie starajmy się wypić całej butelki wody naraz, aby nawodnić się ‘’na zapas’’ w ciągu dnia. Pijmy w mniejszym ilościach, ale częściej.