Czy ilość posiłków ma znaczenie ?

czy ilość posiłków ma znaczenie?

Na pewno każdy słyszał o tym, że należy spożywać 5 posiłków dziennie, ponieważ to przyspiesza metabolizm… Niestety w świetle aktualnych badań naukowych ilość posiłków w ciągu dnia nie ma znaczenia w kontekście tempa metabolizmu. Czym  zatem kierować się przy wyborze liczby posiłków? 

Musimy pamiętać, że najistotniejszym czynnikiem warunkującym naszą sylwetkę będzie całkowita podaż energii (kcal) w ciągu dnia. Możemy zatem spożywać 2, 3 lub 6 posiłków i równie skutecznie osiągać założone przez nas cele sylwetkowe. Kierujmy się przede wszystkim naszymi preferencjami i możliwościami. Warto także zwrócić uwagę, na to, aby godziny przyjmowania posiłków były regularne. 

Na koniec muszę zaznaczyć, że istnieją ograniczone dowody naukowe na to, iż większa ilość posiłków w ciągu dnia może przełożyć się na skuteczniejsze budowanie masy mięśniowej, jednak powinniśmy to traktować raczej jako wskazówkę, a nie niezbędny punkt w naszym żywieniu. 

A jeśli szukasz kogoś, kto przygotuje zbilansowany plan dietetyczny, koniecznie skontaktuj się ze mną! 

 

Trener personalny. Doktorant AWF Katowice w katedrze nauk fizjologiczno-medycznych. 

Udostępnij

Polecane

dziewczyny wykonujące rozgrzewkę
Trening
Adam Rzetecki

Rozgrzewka przed treningiem (WIDEO)

Rozgrzewka jest wstępną częścią treningu, która ma za zadanie przygotować nasze ciało i umysł do głównych ćwiczeń w danej jednostce treningowej. Wiele osób często pomija

Więcej »
Monohydrat kreatyny z miarką w środku.
Suplementacja
Adam Rzetecki

#1 Sprawdzone suplementy – KREATYNA

  Kreatyna jest jednym z najpopularniejszych, a zarazem najlepiej zbadanych suplementów diety. Tysiące przeprowadzonych badań potwierdziły skuteczność tego związku w poprawie zdolności wysiłkowych. Wiele prestiżowych

Więcej »